Start Korony dentystyczne


Korony porcelanowe

Korony dentystyczne to idealny sposób na odbudowę zęba lub zębów, które zostały złamane bądź też zęba, który został osłabiony i zniszczony przez próchnicę lub dużą dziurę w zębie. Korona stomatologiczna zakładana jest na powierzchnię pozostałego zęba nadając mu kształt i kontur naturalny przy jednoczesnym jego wzmocnieniu. Korona zwana jest czasami czapeczką, ze względu na sposób mocowania do zęba.

Korona na przednim, uszkodzonym zębie                                                Korona na zębie bocznym

Korony dentystyczne krok po kroku

Krok 1: Opiłowywanie (przygotowanie) złamanego zęba

Krok 1: Opiłowywanie (przygotowanie) złamanego zęba

Krok 2: Dentysta pobiera wycisk pod koronę i wysyła do labolatorium

Krok 2: Dentysta pobiera wycisk pod koronę i wysyła do labolatorium

Krok 3: Koronka po powrocie jest sprawdzana I dopasowywana do twojego zęba

Krok 3: Koronka po powrocie jest sprawdzana I dopasowywana do twojego zęba

Krok 4: Koronka jest cementowana na stałe

Krok 4: Koronka jest cementowana na stałe


Zdjęcia przed i po założeniu korony

Zastąpienie złamanego zęba koroną

Przed Po
Przed Po

 

Metamorfoza uśmiechu przez zastosowanie koronki porcelanowej
Przed                                                                                              Po
Przed Po
Przed Po
Przed Po

 


Pytania i odpowiedzi na temat koron stomatologicznych

Kiedy zdecydować się na założenie korony dentystycznej?
Istnieje wiele powodów i sytuacji , m.in.:
·    Ząb mógł ulec osłabieniu  przez  wcześniejsze założenie dużej  plomby dentystycznej
·    Kiedy plomba jest przebarwiona, korona powinna poprawić wygląd zęba
·    Jeżeli ząb był leczony kanałowo, korona będzie niezbędna dla ochrony osłabionego zęba
·    W sytuacji, kiedy ulegnie się wypadkowi
·    W celu stabilnego utrzymaniu mostu dentystycznego korony są blokowane w most dentystyczny

Z czego zrobione są korony?
Korony wytwarzane są z różnorodnych materiałów, trwają również badania i testy nad nowymi, bardziej udoskonalonymi materiałami.
Oto kilka z nich dostępnych na rynku:
·    Korony porcelanowe na podbudowie ze szlachetnego metalu, jest to główny materiał dla koron. Rdzeń takiej korony stanowi metal szlachetny np. złoto bądź cyrkon. Na tak przygotowaną podbudowę napala się porcelanę.
·    Porcelana: te korony nie są tak wytrzymałe jak korony na podbudowie z metalu szlachetnego, jednakże wyglądają bardzo naturalnie i często używane są na przednie zęby.
·    Porcelana i kompozyt : kombinacja materiału kompozytowego i porcelany. Takie korony mogą wyglądać bardzo naturalnie, jednakże nie są one wytrzymałe jak porcelanowe korony, wsparte na metalu
·    Korona porcelanowa na podbudowie metalowej: standardowa korona na szkielecie metalowym, napalana porcelaną. Najczęściej stosowana rekonstrukcja.

Jak ząb jest przygotowywany pod koronę?
Dentysta przygotuje kształt zęba idealnie pod koronę. To znaczy , że znaczna powierzchnia zęba jest opiłowywana pozostawiając wewnątrz silny rdzeń. Ilość usuniętego zęba zostanie zastąpiona odpowiednio grubą warstwą korony. Kiedy ząb zostanie opiłowany dentysta robi precyzyjny wycisk filaru i zębów sąsiednich. Wycisk zębowy zostanie odesłany do laboratorium wraz z innymi niezbędnymi do wykonania korony informacjami.

Kto wykonuje korony?
Wycisk  oraz informacje typu odcień korony będzie oddane w ręce techników dentystycznych, którzy są wyspecjalizowani w tej dziedzinie. Wykonają model szczęki oraz koronę na zębie, aby upewnić się że pasuje ona bezbłędnie.

Czy korony będą widoczne?
Nie. Korona zostanie wykonana tak, aby pasowała do twoich pozostałych zębów. Odcień zębów sąsiadujących będzie tak dobrany, aby wyglądał naturalnie i pasował do otaczających koronę zębów. Korona tymczasowa  wykonywana zazwyczaj z akrylu, będzie umocowana na koniec pierwszego spotkania i będzie tam aż do wykonania prawdziwej korony i umocowaniu jej na miejscu tymczasowej. Korona tymczasowa może być minimalnie widoczna, ale jest to tylko tymczasowe rozwiązanie przez około 2 tygodnie.

Jak długo trwa cały zabieg?
Musisz odbyć przynajmniej dwie wizyty: pierwsza na przygotowanie niezbędnych informacji przez dentystę, pobranie wycisku na koronę, wybranie odcienia oraz założenie korony tymczasowej, a druga  na założenie już gotowej korony

Czy to boli kiedy ząb jest przygotowywany pod koronkę?
Nie. Stosowane jest znieczulenie miejscowe, odczucie jest podobne jak przy wypełnianiu zęba

Co to jest wkład koronowo-korzeniowy?
Jest wykorzystywany w przypadku kiedy ząb był wypełniany plombą. Osłabiona korona zęba jest spiłowywana do poziomu dziąsła. Dentysta wykona szczelne wypełnienie kanału. Wkład może  być z prefabrykowanej  stali nierdzewnej jak i włókna szklanego. Jedna  strona wkładu jest cementowana do korzenia, a druga utrzymuje dokładnie koronę na swoim miejscu.

Na jak długo wystarczają korony?
Długość życia korony zależy od tego jak będziemy o nią dbać. Sama korona nie ulega próchnicy, jednak może się ona rozpocząć w miejscu połączenia korony z zębem. Jest to bardzo istotne, aby utrzymywać ten obszar w czystości tak jak pozostałe zęby jeśli nie chcemy, aby próchnica zagrażała koronie. Odpowiednia higiena  pozwoli koronie utrzymać się na bardzo długo.

Jak korona jest przymocowywana do zęba?
W momencie kiedy korona zostanie dopasowana a jej wygląd będzie cię zadowalał zostanie ona połączona z zębem specjalnym dentystycznym cementem. Ten cement łączy również plomby z zębem, dzięki czemu utrzymują się na miejscu bardzo długo.

Czy będę  odczuwał, że mam koronę?
Ponieważ kształt korony będzie nieznacznie różnił się od posiadanego wcześniej zęba możesz odczuwać dyskomfort na początku. Po kilku dniach nie powinieneś już czuć różnicy. Korona może wymagać lekkich poprawek jeżeli czujesz że wystaje poza powierzchnie linii pozostałych zębów. Jeżeli to odczujesz powiedz dentyście o problemie, a on dokona korekty.

Czy istnieje alternatywa dla koron?
Licówki stomatologiczne mogą być alternatywą (przy odpowiednim zgryzie).  Dentysta poinformuje cie o wszelkich innych formach zastępczych dla koron.