Start Licówki i diastema


PDF Drukuj Email

Licówki dentystyczne

Licówka stomatologiczne to cienka warstwa porcelany umieszczana na przedniej części zęba. Dla lepszego wyobrażenia sytuacji to tak, jak sztuczny paznokieć zostaje przyklejony do naturalnego. Czasem porcelanę zastępuje się odpowiednio dopasowywaną kolorystycznie warstwą kompozytu.

 

Zalety licówek

·    Perfekcyjny sposób na pozbycie się przebarwień (lepsze od wybielania zębów), obłamanych, nierównych zębów oraz szczelin między nimi
·    Dzięki  cienkiej warstwie materiału, dostosowanej do potrzeb klienta – wyglądają bardzo naturalnie
·    Relatywnie łatwe do zamocowania
·    Przylegają dokładnie to oryginalnej powierzchni zęba, bardzo mała ingerencja w głąb zęba
·    Możesz być pewny ich estetycznego wyglądu przez wiele lat
·    Sprawią że twój uśmiech będzie perfekcyjny

Licówki krok po kroku

Złamany lub wyszczerbiony ząb, który wymaga odbudowy

KROK 1: Złamany lub wyszczerbiony ząb, który wymaga odbudowy

Krok2

KROK 2: Dentysta delikatnie przygotuje przednią część zęba, i wykona precyzyjny wycisk zęba, który będzie wysłany do laboratorium

Krok3

KROK 3: Gotowa porcelanowa licówka zostanie wysłana z laboratorium i zostanie dopasowana do zęba

Krok4

KROK 4: Licówka jest cementowana na stałe do przedniej części zęba

Rezultat końcowy

Rezultat końcowy

 

Licówki, zdjęcia  Przed i Po zabiegu

Przed                                    Po
Przed Po
Przed Po
Przed Po

 

Pytania i odpowiedzi

Jakie są zalety posiadania licówek?
Licówki sprawiają, że zęby wyglądają naturalnie I zdrowo, gdyż ich warstwa jest bardzo cienka, cementowane są do powierzchni zęba silnym klejem, opiłowania wymaga bardzo niewielka ilość zęba

Kiedy będę potrzebować licówek?
Licówki mogą poprawić kolor, kształt i wyrównać linię zębów. Precyzyjnie dobrany odcień porcelany poprawi kolor zębów ukrywając przebarwienia lub plamy bądź też wybielając przednie zęby. Licówki sprawią, że wyszczerbione zęby będą wyglądały jak nienaruszone. Porcelana pokrywa całość frontowych zębów i jest grubsza w miejscach zniszczonego zęba, który jest przykrywany. Licówki mogą również być użyte w celu pokrycia niewielkich przerw między zębami kiedy ortodoncja (aparat na zęby) nie wystarcza. Jeżeli ząb jest zbyt wysunięty poza linię zębów, umocowana licówka wyrówna tą linię.

Jaka jest alternatywa dla licówek?
Naturalnego koloru wypełnienie może być użyte w celu drobnej poprawy zębów przednich. To idealne rozwiązanie kiedy ząb jest wsparciem dla wypełnienia jednak może okazać się niewystarczające dla złamanych brzegów zębów. Korony są wykorzystywane w momencie kiedy zęby potrzebują wzmocnienia – zarówno z powodu ich złamania jak również dlatego, że zostały osłabione dużym wypełnieniem lub leczeniem kanałowym.

Jak długo utrzymują się licówki?
Licówki mogą zachować się przez wiele lat jednak mogą się wyszczerbi lub złamać jak każde naturalne zęby. Twój dentysta poinformuje cię na jak długo powinna utrzymać się każda pojedyncza licówka. Odpryśnięta licówka może zostać naprawiona lub nowa zostanie wstawiona w miejsce starej.

W jaki sposób zęby są przygotowywane pod licówkę?
Niewielka zewnętrzna powierzchnia szkliwa może zostać usunięta w celu lepszego i trwalszego umocowania licówki. Jest to niewielka ilość, taka jak grubość licówki, tak więc ząb będzie tej samej wielkości co przed założeniem licówki. Niewielkie znieczulenie miejscowe może zostać zastosowane w celu uniknięcia jakiegokolwiek dyskomfortu podczas zabiegu. Nie zawsze się go stosuje. Kiedy ząb zostanie spiłowany dentysta pobiera wycisk pod licówkę. Następnie wysyłany jest do laboratorium wraz z innymi niezbędnymi informacjami w celu przygotowania licówki. Kolor zębów otaczających licówkę jest pobierany i dopasowywany do nowo powstających licówek, aby wyglądały naturalnie, nie odróżniały się od pozostałych zębów.

Jak długo trwa zabieg?
Zabieg z licówkami to jakieś dwie wizyty u dentysty: pierwsza w celu przygotowania zęba pod licówkę oraz dopasowania koloru, a druga to zabieg polegający na scementowaniu licówki z zębem. Zanim dentysta przystąpi do założenia licówki, pokaże ci ją, abyś potwierdził czy pasuje po przyłożeniu do zęba. Cementowanie odbywa się za pomocą specjalnego spoiwa, kleju który trzyma licówkę pewnie na swoim miejscu.

Czy będę potrzebować tymczasowej licówki zanim będę miał ta, na stałe?
Ponieważ oszlifowanie zęba jest tak drobne, prawdopodobnie licówka tymczasowa jest zbędna. Ząb po przygotowaniu pod licówkę będzie różnił się nieznacznie wyglądem z tym sprzed opiłowania, natomiast może być lekko  odczuwalna wrażliwość na zimno i ciepło.

Co będzie się działo po założeniu licówki?
Niewielka ilość poprawek może zostać wykonana bezpośrednio po założeniu licówki. Najlepiej jest odczekać jakiś czas przyzwyczajając się do nowego zęba zanim jakiekolwiek poprawki zostaną wykonane. Twój dentysta zechce sprawdzić i wygładzić ząb tydzień po założeniu tak, aby pasował i abyś był zadowolony.

Ile kosztują licówki?
Zanim zdecydujemy się na założenie licówek musisz przeprowadzić rozmowę z dentysta na temat swoich oczekiwań i ceny. Koszt licówki porcelanowej jest zazwyczaj niższy niż pełnoceramicznej korony.


Licówki sposobem na diastemę

Co to jest diastema?
Diastema to luka lub przerwa pomiędzy zębami-zazwyczaj zębami przednimi. Jest to naturalne wśród dzieci w momencie ich rozwoju. Około 50% dzieci w wieku pomiędzy szóstym a ósmym rokiem życia zmaga się z tym problemem. Zazwyczaj luki miedzy zębami zamykają się naturalnie w trakcie rozwoju jamy ustnej i zębów. Czasami te przerwy nie zmniejszają się naturalnie i wtedy niezbędna jest porada u dentysty

Diastema

Co powoduje diastemę?
Istnieje wiele czynników które powodują rozwój diastemy. Niektóre z nich to:
·    Nieprawidłowa struktura kości- niekiedy kość pomiędzy siekaczami co jest zauważalne na zdjęciu rentgenowskim. Defekt ten powoduje, że zęby nie łączą się ze sobą prawidłowo.
·    Niekiedy może istnieć zbędna tkanka między zębami, która uniemożliwia ich bliskie sąsiedztwo
·    Zagryzanie dolnej wargi zaostrza występowanie tego problemu
·    Jeżeli język jest duży, to też może potęgować problem poprzez zbytnie jego wypychanie
Nie jest to jedyna lista przyczyn, i o pozostałych poinformuję lekarz dentysta.

Co te przerwy między zębami powodują?

Przerwa między zębami u dzieci ma związek z niektórymi dolegliwościami. Może powodować problemy w wypowiadaniu niektórych literek, wyrazy wydaja się dzieciom trudne do wypowiedzenia, nie brzmią estetycznie.


Co dentysta może z tym zrobić?

Istnieje wiele innowacyjnych zabiegów zapobiegających – stomatologia operacyjna, ortodoncja. Zabiegi te różnią się, i jedynie dentysta po dogłębnej diagnozie będzie w stanie zaoferować nam odpowiedni pomoc. Lekarz będzie musiał dokonać bliższego rozeznania i wglądu w dentystyczną historię pacjenta, wykonać zdjęcie rentgenowskie szczęki, czasem oszacować wielkość i jakość zębów oraz wykonać testy klinicznych. Czynniki przyczyniające się do powstawania przerw również muszą być brane pod uwagę. Zaliczamy tu: przestrzeń między zębami, pionowe zachodzenie zębów na siebie, naturalny sposób w jaki zęby rosną i rozwijają się, wielkość zębów i każdy ich kąt. Dla potencjalnego pacjenta należy wybrać najodpowiedniejszy zabieg leczenia. Najważniejsze jest aby leczyć powody diastemy, niż skupiać się na poprawianiu przerw między zębami.

W jaki sposób zęby są przygotowywane do zabiegu?
Powierzchnia twoich zębów musi być chropowata aby licówka mogła zostać lepiej przyklejona do zęba . Wykonany odcisk zęba oraz gotowa porcelanowa licówka jest tak dopasowywana do wycisku, aby perfekcyjnie pasowała do prawdziwego zęba. Licówka zostanie oszlifowana i tak dopasowana kształtem przez dentystę do zęba, aby wygląd jej był perfekcyjny.

Licówki Licówki Licówki

Czy to bolesne?
Twoje zęby będą wrażliwe na zimno przez jakiś okres.

Na jak długo wystarczają licówki?
Licówki wystarczają na wiele lat jednak nie są niezniszczalne i mogą się odłamać lub ulec zniszczeniu jeżeli nie będzie się o nie starannie dbać. Także, bardzo ważnym czynnikiem dla żywotności licówek jest prawidłowy zgryz pacjenta.