Start Mosty stomatologiczne


PDF Drukuj Email

Most zębowy


Mosty krok po kroku
Zdjęcia przed i po założeniu mostka
Pytania i odpowiedzi

 

Standardowy most stomatologiczny       
Most adhezyjny

 

Mosty krok po kroku

bridge1.jpgKrok 1: Dentysta spiłuje zęby sąsiadujące z przestrzenią, pobierze wycisk i prześle to do laboratorium
bridge2.jpgKrok 2: Nowy porcelanowy mostek powraca i jest przymierzany do zębów.
bridge3.jpgKrok 3: Most zostaje przymocowany na stałe do zębów sąsiadujących, zakrywając przerwę międzyzębową.Zdjęcia przed i po założeniu mostu dentystycznego

Przed Po
Przed Po
Przed Po


Pytania i odpowiedzi na temat mostów dentystycznych

Dlaczego powinniśmy zastąpić brakujące zęby?
Głównym powodem jest wygląd i samopoczucie ale innym bardzo ważnym jest fakt, że pozostawiona między zębami luka oznacza zwiększone obciążenie zębów po obu stronach. Przerwa może również oznaczać, że zgryz (sposób gryzienia) jest uszkodzony gdyż zęby sąsiadujące z przerwą zaczynają przechylać się ku szczelinie czego efektem jest zachodzenie zębów dolnej i górnej szczęki na siebie. A to prowadzi do tego, że spożywane jedzenie będzie dostawać się do przestrzeni oraz zalegać w nich powodując próchnicę i choroby dziąseł.

Jak zastąpić brakujące zęby?
Zależy to od tego ile zębów brakuje oraz w którym miejscu w jamie ustnej.  Kondycja zębów sąsiadujących również wpływa na decyzję. Istnieją dwa  główne sposoby na zastąpienie brakujących zębów. Pierwszy to wyjmowane sztuczne zęby lub ząb – częściowa proteza, a drugi to stałe umocowanie mostka bądź wszczepienie implantu. Most stomatologiczny jest często stosowany, kiedy brakuje kliku zębów, bądź też kiedy braki występuję po jednej stronie szczęki.

Czy zawsze mogę zastosować most zębowy w miejsce brakujących zębów?
Tak, jeśli tylko masz wystarczająco silne zęby o nienagannej strukturze kości w żuchwie. Twój dentysta pomoże ci przy wyborze najlepszego sposobu na zastąpienie braków, biorąc pod uwagę również twój budżet.

Z czego zrobione są mosty?
Podstawa mostka zazwyczaj wykonywana jest ze stali szlachetnej. Jeżeli mostek jest widoczny, wówczas podstawa pokrywana jest porcelaną. Zdarza się, że podstawa wytwarzana jest z innych metali nieszlachetnych dla uniknięcia zbyt wielkich kosztów. Dostępne są też mosty pełnoceramiczne.

Czy mostek jest kosztowny?
Może wydawać się, ze mostek jest drogi, ale należy wziąć pod uwagę jego trwałość I wystarczalność przez wiele lat. Mostek poprawi zarówno twój wygląd jak również ułatwi gryzienie.  Do wykonania mostów stomatologicznych potrzebne są znaczne umiejętności i doświadczenie zarówno technika jak I dentysty, to tak jakbyśmy zamówili ręcznie wykonywaną biżuterię. Materiały, z których wykonywane są mosty nie należą do najtańszych, dlatego też należy zaznaczyć, że wykonanie mostka jest dosyć kosztownym zabiegiem dentystycznym

Jak dbać o most dentystyczny?
Należy czyścić mostek każdego dnia, aby zapobiegać problemom takim jak nieświeży oddech i choroby dziąseł. Musisz również czyścić powierzchnię pod sztucznymi zębami każdego dnia. Twój dentysta lub higienista  pokaże jak należy używać specjalnych szczoteczek oraz nitki dentystycznej, gdyż szczoteczka do zębów nie zawsze jest wystarczająco skuteczna.

Czy istnieją inne sposoby na zastąpienie sztucznych zębów?
Istnieją inne sposoby chociażby połączenie zastosowania koron i częściowej protezy, która  pomoże pozostawić klamerki poza widocznością.
Są to specjalistyczne protezy, o które należy pytać swojego dentystę. Można również wszczepić implanty, spytaj dentystę o informacje.
Zapamiętaj, że równie istotnym jest dbanie o pozostałe zdrowe zęby oraz to, aby zastępować brakujące zęby.

Czy istnieją różne rodzaje mostów?
Tak, istnieją różne typy mostów i różne sposoby ich mocowania. Twój dentysta wybierze najodpowiedniejszy i najbardziej zachowawczy most dla ciebie biorąc pod uwagę indywidualna sytuację pacjenta.